BOR

Přihlášení:

Přihlásit

Partneři:

O táboře

Tradice pořádání letních táborů BORu sahá již třicet let do historie. Každoročně na několik týdnů opuštíme hluk a shon měst, abychom si vychutnali trochu klidu a pohody. Učíme se žít v přírodě a vážit si toho, co nám může nabídnout.

Místo

Tábor se koná již celou řadu let na stejném místě, poblíž obce Líšnice v Orlických horách. Zde, několik desítek metrů od řeky Divoké Orlice, každoročně vztyčíme náš stanový tábor. Umístění tak blízko u řeky přináší celou řadu výhod, ale tou zdaleka nejpříjemnější jsou osvěžující koupele za horkých červencových dní:)

Do pěti kilometrů od tábora se nacházejí dvě větší města: Letohrad a Žamberk. V obou těchto městech jsou železniční a autobusová nádraží a díky tomu pro nás není problém vyrážet na výlety i na místa, kam by noha táborníka sama jen tak nedošla. Během tábora je zvykem uspořádat alespoň dva celodenní výlety. Na nich mají děti možnost poznávat krásy nejen okolních měst, ale i zajímavých přírodních stezek.

Tábořiště

Tábořiště stojí stranou od silnic, přístup k němu je možný málo využívanou polní cestou. Z poloviny je tábor obklopený lesem, který nám v parném létě poskytuje příjemný stín. Z tábořiště je výhled na velkou část líšnického údolí.

Děti i vedoucí spí ve dvoumístných stanech s podsadou. Ty jsou vybaveny poličkami nebo závěsnými košíky pro uložení osobních věcí. Dále se v nich nacházejí podlážky, které oceňujeme především za deštivých dní. V tábořišti najdete i velký vojenský hangár, který nám slouží jako jídelna a za špatného počasí jako útočiště a místo konání společných her.

V celém táboře se nachází jediná pevná stavba. Ta slouží z části jako klubovna pro vedoucí, kde připravují program pro děti. Dále je zde kuchyň, ve které si vaříme naše chutné táborové pokrmy. Veškerá jídla jsou připravována pod dohledem zdravotníka a dalších osob k tomu způsobilých, aby byly zajištěny odpovídající hygienické podmínky. Poslední součástí pevné stavby je velká obyvatelná buňka. Využívá se jako marodka a k sušení mokrých věcí, protože je v ní možno zatopit pomocí kamen. Poskytuje ubytovací kapacitu pro až patnáct osob.

Krom koupelí v řece, jejichž četnost závisí na počasí, se dvakrát týdně myjeme v teplé vodě. K tomuto účelu máme u řeky zřízen zvláštní stan jako umývárku. U menších dětí pomáhají s koupáním vedoucí.

V tábořišti není zavedena pitná voda ani elektřina. To je dáno charakterem stanového tábora. Pitnou vodu si sami vozíme v barelech z asi šest set metrů vzdálené studně od líšnického hajného. Kvalita vody je přísně sledována a pravidelně testována, aby bylo zamezeno jakýmkoli zdravotním komplikacím. Za celou historii tábora s ní však problémy nebyly. Elektřinu bohužel (nebo naštěstí, protože oproti městu je to zajímavá změna) musíme oželet. Pro normální chod tábora není elektřina potřeba. Vedoucí mají samozřejmě možnost si nabíjet baterie telefonů, aby bylo zajištěno hladké a bezpečné fungování tábora.

Vedoucí a program

Celý tábor je zajišťován celou skupinou zkušených vedoucích. V čele tábora stojí hlavní vedoucí, který ve spolupráci s hospodářem vede a plánuje průběh tábora. Další důležitou osobou je zdravotník, který dbá na zdraví všech členů tábora a dodržování hygienických pravidel. Největší část týmu vedoucích tvoří oddíloví vedoucí a praktikanti, jejichž úkolem je především péče o děti, tvorba programu a jejich výuka v nejrůznějších tábornických dovednostech. Všichni vedoucí úspěšně prošli odbornou přípravou spočívající v základech pedagogiky, první pomoci a důležité legislativy. Většinou jezdívali na náš tábor i jako děti, a i proto jsou schopni kvalifikovaně a zkušeně vést dětské oddíly.

Každý tábor je vždy zastřešován tematickou celotáborovou hrou. V rámci této hry zápolí dětské oddíly v nejrůznějších fyzických, vědomostních a kreativních hrách. V minulosti se vystřídala velice úspěšná témata jako Piráti, Filmmánie, Král Artuš a ryríři kulatého stolu, Futurama nebo Hvězdné Války.

Během her na louce, v lese, ve vodě či ve městech se děti učí nejrůznějším dovednostem, nacházejí nové kamarády, zjišťují své schopnosti a učí se v přátelském duchu soutěžit. Domů si pak přivážejí nejrůznější diplomy a věcné ceny, společně s bohatými zkušenostmi a pocitem dobře prožitých letních prázdnin.

Během let fungování tábora vznikla celá řada oblíbených her, bez kterých si už tábor ani nedovedeme pořádně představit. Dále zápolíme v turnajích v týmových hrách i v hrách na jednotlivce. Samozřejmostí je noční bojovka pro odvážné.

Puťák

Nedílnou součástí tábora je putovní výlet, tedy puťák. Jedná se o dvoudenní výlet do okolí tábora, většinou se naším cílem stává vnitřní část Orlických hor. Jednoduše si do krosen sbalíme všechno co budeme na dva dny potřebovat a vyrazíme. Přes noc přespáváme buď v nějakém sjednaném objektu, anebo dobrodružně pod širým nebem. Puťák se týká samozřejmě jen starších dětí a těch, které jsou schopny tuto akci z fyzického hlediska absolvovat. Zbytek dětí zůstává s několika vedoucími v táboře, kde se dále věnují celotáborovému zápolení.

Spolupráce

Samotný BOR funguje v úzké spolupráci se ZŠ Jižní, a to se nevyhýbá ani táboru. Většina vedoucích i dětí tuto školu navštěvovala či stále navštěvuje. Samotný ředitel školy, Mgr. Daniel Kaiser, je jedním ze zakládajících členů BORu. Tábor vzniká i díky dotacím Evropské Unie a Magistrátu Hlavního Města Prahy. Proto se nám daří držet finanční spoluúčast rodičů táborníků na únosné úrovni, aniž by kvůli tomu utrpěla kvalita tábora.

Pokud jste dočetli až sem, tak bychom Vám rádi poděkovali za zájem o BOR a doufáme, že se na nějaké akci (a nikoliv nutně na táboře) setkáme.

Kontakty

Email:
Vedoucí BORu:
Magdaléna Jakešová
739 845 008
magdalena.jakesova@gmail.com
Číslo účtu:
1024347345/5500
IČ:
45248966

Klubovna

121.PS BOR
Jižní IV. / 10
Praha 4
141 00
mapa

Tábor

LT 121. PS BOR
Líšnice - Račovice
okres Ústí nad Orlicí
561 84