BOR

Přihlášení:

Přihlásit

Partneři:

Táborová kronika 2023:

16.7.2023

Milí rodiče,

V sobotu jsme v pořádku dorazili do přístavu Dover, odkud v neděli započal závod cesty kolem světa. Phileas Fogg, vedoucí této akce, se vsadil o poměrně veliký obnos peněz, že zvládne tuto cestu tentokrát za 15 dní. K tomu však bude potřebovat pomoc a tak požádal své kolegy z jednotlivých cestovatelských spolků, aby mu při této cestě asistovali. Jde o 4 různé spolky: mezinárodní aviatický klub, liga přátel transkontinentálních železnic, společnost zaoceánské paroplavby a asociace dálkové cyklistiky. K jednotlivým spolkům se navíc přidaly děti, protože to bude cesta opravdu náročná a trnitá, a Phileas Fogg bude potřebovat veškerou možnou pomoc. Cestu jsme odstartovali v neděli při poledni z přístavu Dover. Poté jsme se přeplavili přes kanál La Manche k pobřeží Francie. Zde jsme také strávili zbytek dne. Pomohli jsme posbírat obrazy v muzeu Louvre, poznali místní kulturu a ochutnali francouzskou kuchyni. Byl to překrásný den, ale není čas na velké zastávky. Musíme si pospíšit, abychom stihli trajekt na ostrov Sicílii, kde strávíme následující den.

17.7.2023

Milí rodiče,

V pondělí jsme brzy ráno dorazili na ostrov Sicílii. Počasí je tu krásné, až tropické, vykoupali jsme se v místní řece Sicilici (Orlici), ale nemáme moc času se tu zdržovat, je před námi dlouhá cesta. Dopoledne jsme navštívili ve volné chvíli místní pizzerii. Pizzař se nám však moc nezdál a tak jsme ho chvíli pozorovali, až špehovali. Zjistili jsme, že pracuje s místní mafií, a tak jsme se jim radši vyhnuli širokým obloukem. Cestovali jsme však poměrně rychle a tak jsme si večer našli čas na posezení u táboráku a při kytarovém a ukulelovém doprovodu od Edy, Kájy a Julči jsme si zazpívali táborové písně. Nejvíce se dětem líbila píseň Slavíci z Madridu (refrén jsme zopakovali asi tak 10x....). Večer jsme si moc užili a zítra nás čeká Severní Afrika! 

18.7.2023

Milí rodiče,

v úterý jsme navštívili Severní Afriku a to přesněji Egypt! Cestou jsme nemohli přehlédnout velkolepé gízské pyramidy. Do jedné z nich jsme se vydali ale čekalo nás tu nemilé překvapení - mumie! Navíc jsme v pyramidě uvíznuli a museli jsme tak splnit různé úkoly, abychom se z ní dostali. V tom nám navíc bránily mumie, které nás nechtěly ven pustit. Nakonec jsme naštěstí všechny úkoly zvládli a úspěšně se dostali ven. Poté jsme se vydali saharskou pouští směrem k Rudému moři. V poušti jsme bojovali s nedostatkem vody, už jsme si chvíli mysleli, že to nezvládneme, ale zachránila nás maličká oáza uprostřed ničeho. Zde jsme se utábořili a zítra se snad dopravíme k přístavu Hurgáda v Rudému moři, kde na nás čeká loď do Indie, přesněji Bombaje. Dobrou noc!  

19.7.2023

Milí rodiče,

Úspěšně jsme se dopravili k přístavu Hurgáda v Mrtvém moři. Loď však vyráží až večer, a tak máme volný zbytek dne. Rozhodli jsme se proto relaxovat a navštívit nedaleké koupaliště v Letohradu. Zde jsme hlavně odpočívali, užívali si horkého počasí a chladili se v místním bazéně. Večer jsme zamířili zpět k přístavu, abychom stihli noční loď do Indie - Bombaje. Moc se na Indii těšíme, ale obáváme se Himalájí, které budeme v jedné časti cesty muset překonat. Loď vydá hlasitý tón, vyrážíme a zanedlouho už jsme na širém moři. Jdeme spát. 

20.7.2023

Milí rodiče,


Dnes jsme přicestovali do Bombaje v Indii. Den jsme započali ranní meditací se sestrou Amhárou. Po skvělé snídani jsme se rozhodli, že stejně jako místní mniši si půjdeme z písku vytvořit mandaly pro uklidnění našich duší. Klid v našich duších ovšem přerušila zpráva, že nám došel všechen černý čaj. Svedli jsme o něj krutou bitvu, ale po obědě byl všechen pryč. Proto jsme se vydali na místní tržiště nakoupit suroviny na čaj. Večer jsme měli za úkol propašovat určité věci do tábora. Nebylo to ale tak jednoduché, po cestě jsme se museli vyhýbat policajtům. Všichni jsme to zvládnuli a vyrazili spát. Zítra nás čeká Čína! 

Napsáno dětmi z cestovatelského spolku - Asociace dálkové cyklistiky. 

21.7.2023

Milí rodiče, 


V pátek jsme dorazili přes Himaláje do Číny. Dopoledne jsme dostali hlad, ale nedokázali jsme se s místními obyvateli domluvit. A tak jsme se museli naučit alespoň základní pojmy z čínštiny. Nakonec jsme se domluvili a k obědu si dali tradiční čínské jídlo. Odpoledne jsme sbírali bource morušový a vytvářeli textilní látku, ze které jsme zhotovovali oblečení. Večer jsme šli brzy spát, protože nás další den čeká návštěva Olympiády a sportovní den.

22.7.2023

Milí rodiče,


Tento den (sobota) začal jako každý jiný. Ráno byla rozcvička, na které jsme si vyzkoušeli různé taneční pohyby a kreace. K snídani byl rohlík s nutellou, což jsme velice ocenili. Potom jsme si zabalili batůžky a vyrazili na sportovní den. Když jsme došli, tak jsme se rozdělili do týmů a vedoucí vysvětlili hry. Probíhaly 2 velké turnaje, v přehazce a ringu. K tomu probíhaly doprovodné sporty a aktivity: stolní tenis, pétanque, soutěž v páce a další. Týmy se postupně prostřídaly a každý tým si zahrál s každým všechny dané sporty. Poté byl mňamózní oběd: řízky s bramborem, moc nám chutnalo. Po obědě jsme si dali odpolední klid a poté jsme dohrávali zbytek zápasů. Poté jsme se vydali zpátky do tábora. V táboře jsme vymýšleli divadelní představení, které jsme večer předvedli odborné porotě a vedoucím. Den jsme zakončili táborákem, při kterém jsme si zazpívali oblíbené táborové písně, například Anděl, Marie, Citrónky, Lachtani a na závěr jsme si zazpívali Bláznivou ukolébavku. Poté jsme se uvelebili do stanů a nastal čas na spánek. Dobrou noc!

Napsáno dětmi z cestovatelského spolku - Mezinárodní aviatický klub. 

23.7.2023

Milí rodiče,


V neděli jsme po sportovním dni a táboráku pokračovali dál v naší cestě kolem světa. Tentokrát jsme se ocitli v Japonsku. Dopoledne jsme navštívili místní lázně ve městě Osaka, kde jsme se pořádně umyli, očistili a zrelaxovali. Poté jsme si dali oběd a odpoledne jsme pomáhali císařovi posbírat odpad z ohňostrojů z předchozího dne. Císař nám poděkoval a následovaly shogi - tradiční japonská strategická hra podobná šachům. Na závěr dne jsme se vydali na černý trh se "zbraněmi", protože je budeme potřebovat na další cestě směrem k Americe. Po cestě nás možná čeká překvapení v podobě pirátů, a tak na to musíme být připraveni. Loď vyplouvá a my jdeme spát...

24.7.2023

Milí rodiče,


V pondělí jsme se dál pohybovali po Japonsku. Dopoledne jsme si zahráli tradiční japonskou hru - šogi. V podstatě jde o takové šachy s japonskými symboly. Pár partií jsme si zahráli a poté jsme se přemístili do přístavního města Ósaká, odkud jsme vyrazili směrem k Americe. Cesta vedla Pacifickým oceánem a v průběhu cesty nám došla voda. Proto jsme museli zakotvit u ostrova Líšnicus, kde jsme pátrali po vodě. Vody bylo málo, a tak jsme se o ní v týmech utkali ve hře zvané vlajky, kde jsme si navzájem ,,kradli” vodu. Večer jsme šli brzy spát, protože nás zítra čeká puťák pro nejstarší táborníky a výlet pro mladší. Dobrou noc! 

25.7.2023

Milí rodiče, 


V úterý jsme se probudili u amerického pobřeží. Nejstarší děti se vydaly na puťák směrem Lanškroun. Po cestě se vykoupaly v přírodním koupališti a vyzkoušely si paddleboarding. Poté se přemístily k přístřešku, kde přečkaly noc. Večeři a čaj si uvařily na ohni jako správní táborníci.

Menší děti zvolily jednodušší jednodenní výlet na Pastviny. Na Pastvinách se děti projely na bobové dráze a koupily si spoustu dobrot. Poté se přesunuly do tábora, kde na ně čekala chutná večeře. V táboře večer jsme si pak udělali krásný táborák a zazpívali si písničky na přání. 

26.7.2023

Milí rodiče, 


Ve středu pokračovalo putování skrz Ameriku. Puťáci se brzy ráno vydali zpátky k táboru, měly před sebou asi 20 kilometrů. Mezitím v táboře panoval klid, děti si postavily své vysněné domečky a odpoledne vyzkoušely své štěstí při obchodování na burze. Večer pro puťáky připravily příjemné překvapení. Uvařily pro ně čaj, připravily občerstvení a vítaly je s transparenty a vzkazy. Bylo to moc hezké! Po večeři se nejmenší děti vydaly na krátkou stezku odvahy, kde zjistily, že se nám snaží někdo uškodit a překazit tím naší cestu kolem světa. Dozvěděli jsme se, že neznámý muž nechal přesměrovat naši loď k Maroku namísto Irska. Budeme si s tím muset zítra poradit! 

27.7.2023

Milí rodiče, 


Ve čtvrtek jsme se vylodili v Irsku. Ráno nás čekala snídaně do postele, koblihy s kakaem. To nás pořádně namotivovalo na předposlední hrací den. Dopoledne jsme pomáhali sbírat brambory. Běhali jsme po různých stanovištích, kde jsme museli splnit určitý úkol. Pokud jsme úkol splnili, dostali jsme bramboru. Zároveň se po okolí pohybovaly speciální stanoviště, která jsme mohli poznat podle určitých zvuků, a zde jsme mohli získat kvalitnější brambory. Odpoledne jsme potom hráli oblíbenou táborovou hru - ptáčata. Úspěšně jsme procestovali Irsko a zítra nás čeká cílová rovinka - Londýn. 

28.7.2023

Milí rodiče,

V pátek na nás čekala cílová rovinka a s tím závěrečná hra. Dopoledne jsme získávali potvrzení z různých institucí a úřadů (imigrační úřad, celní správa, hygienická stanice), než jsme mohli konečně zakončit naši cestu kolem světa. Potvrzení jsme získali a rychle jsme dobíhali do cíle. V cíli jsme však zjistili, že jsme to nestihli... A tak Phileas Fogg prohrál sázku a musel zaplatit 1 milion liber. Na to však neměl peníze, a tak si pro něj odpoledne přijela policie. Odpoledne jsme se ho tedy snažili zachránit. Postupným obchodováním jsme peníze našetřili. Večer se pak konal soud, kde jsme zaplatili kauci, a našeho přítele vysvobodili. Při čtení rozsudku se stala podivná věc. Soudce totiž přečetl jiné datum, než jsme si mysleli, že je. A tak jsme zjistili, že jsme cestu zvládli ve smluvený čas, akorát jsme špatně započítali pásmový přesun. Cestu kolem světa jsme tedy opravdu zvládnuli za 15 dní! Byl čas na oslavu! 

29.7.2023

Milí rodiče, 


V sobotu byl čas na návrat domů. Všechno jsme si pořádně zabalili, uklidili v táboře a vydali se na vlak. Do Prahy jsme všichni v pořádku dorazili a tam jsme se taky se slzami rozloučili. Bylo to nádherných 14 dní! Budeme se těšit na další cestě! Přejeme všem krásný zbytek léta.

Eda Pawinger

Kontakty

Email:
Vedoucí BORu:
Magdaléna Jakešová
739 845 008
magdalena.jakesova@gmail.com
Číslo účtu:
1024347345/5500
IČ:
45248966

Klubovna

121.PS BOR
Jižní IV. / 10
Praha 4
141 00
mapa

Tábor

LT 121. PS BOR
Líšnice - Račovice
okres Ústí nad Orlicí
561 84