BOR

Přihlášení:

Přihlásit

Partneři:

Táborová kronika 2022:

16.7.2022

Den První: Stroj času

Při odjezdu na letošní tradiční vynálezecké sympozium nám oči jen přecházely. Vždyť se účastní takové prestižní instituce jako je HAMSA (Hustá Akademie Mega Stěrů), SUMEC (Spencerova Univerzita Mikrovlnovitě Expertních Cápků), DIDIDI (Drewův Institut Dodavatelů Izolep a Dalších Invencí) a SuLaRuWa (Sušenková Laboratoř Ruth Wakefieldové). V takové společnosti je nepochybné, že nás čeká nezapomenutelný zážitek.

Po prvotním seznámení jsme se odebrali vlakem na samotné dějiště letošního ročníku této prestižní a velmi exkluzivní vědecké konference - Líšnice v Orlických horách. Cesta proběhla bez problémů a tak jsme se brzy ocitli v kampusu místní vědecké komunity, kde se každému z nás dostalo královského přivítání a ubytování v prvotřídních apartmánech. Jediná vada celého dne nastala večer při prezentaci dlouho očekávaného stroje času vynálezce Eduarda da Líšnice. 

Chvíli před odhalením toho zlomového vynálezu nám ho někdo zcizil. Nezůstala po něm žádná stopa, pouze zvláštní zpráva. V ní nám neznámý zloděj naznačil svůj plán cestovat časem a zhatit snažení všech největších vynálezců historie, aby naši společnost uvrhl do temna. Bez vynálezů jako telefon nebo mýdlo nás dozajista nečeká zářná budoucnost. Budeme muset tu paseku, kterou po sobě tajemný časoterorista zanechá (nebo už vlastně zanechal), nějak napravit.

17.7.2022

Den Druhý: Blýská se

První noc v našich luxusních postelích proběhla naštěstí bez vyrušení, tak jsme byli ráno všichni svěží a připravení na první důležitý úkol - absolvovat komplikovaný IQ test, abychom se mohli zařadit mezi akademické instituce zastoupené na konferenci. S tím jsme samozřejmě neměli problém a brzy jsme se mezi HAMSU, SUMCE, DIDIDI a SuLaRuWu rozdělili.

První časoteristův skutek na sebe nenechal dlouho čekat. Rozhodl se nás zasáhnou blízko k domovu, když zhatil slavný vynález Prokopa Diviše - hromosvod. Diviš se narodil v roce 1698 v Helvíkovicích, jen pár kilometrů od místa konání naší konference. Bereme si to tak osobně.

Hned odpoledne přišla velká bouřka, která se bez hromosvodu ukázala být velkou výzvou. Museli jsme kličkovat mezi blesky, které protínaly odpolední nebe. Naštěstí jsme hbití a pohotoví a i přes pár zásahů jsme tuto krizi zvládli beze škod.

18.7.2022

Den Třetí: Došel nám čas

Dnes ráno jsme ani nevěděli, že je ráno. Nebyl budíček ani rozcvička, protože nikdo nevěděl kdy by vlastně měly být. Dlouho jsme nevěděli, kde je problém, ale nakonec jsme na to kápli. Časoterorista dokázal zhatit všechny vynálezy, kterými lidstvo v minulosti měřilo čas. To jsme od něj nečekali a musíme přiznat, že nás zastihl nepřipravené.

Nezbylo nám, než se vrhnout na základy a vymyslet způsoby, jak měřit čas. Postupně jme vynalezli sluneční, přesýpací a nakonec dokonce ručičkové hodiny. Tím jsme krizi prozatím zažehnali a mohli se vrátit k oblíbeným rozcvičkám.

19.7.2022

Den Čtvrtý: Focení

Dnes nás čekal velký den. Měli jsme se odpoledne fotografovat, na což se samozřejmě všichni vědci vždy velmi těší. Před tím bylo potřeba se však umýt, přeci jenom už konferencujeme pár dní. Naštěstí náš kampus má i luxusní lázně, nebyl tak s ničím vůbec problém.

Odpoledne došlo na samotné fotografování. Byli jsme ovšem v šoku, když fotograf (nebo alespoň člověk, o kterém jsme si mysleli, že je umělec) místo fotoaparátu vytáhl plátno, štětec a paletu a začal malovat obraz. Představa, že budeme muset příštích 19 hodin pózovat, nebyla úplně lákavá. Zřejmě náš prznitel času usoudil, že fotoaparát je jeho další cíl. Budeme muset tento problém nějak elegantně vyřešit, protože bez fotek žádná pořádná konference nemůže být.

20.7.2022

Den pátý: Výlet 

Dneska jsme se vydali na terénní výzkum do nedalekého Žamberka. "Shodou náhod" bylo otevřené koupaliště, a tak jsme konečně mohli zchladit svá těla a dát odpočinout svým zavařeným mozečkům po náročném vynalézání.

Nejvíce jsme si však užili tobogány, bázén a nakupování při rozchodu. Večer jsme se vrátili do tábora, kde nás čekala vydatná večeře. Byl to opravdu krásný den a teď jsme stoprocentně připraveni vrátit k vynalézání a pátrání po stopách záhadného profesora Y. 

21.7.2022

Den Šestý:

Den jsme započali rozcvičkou, při které nás navštívil posel zpráv. Oznámil nám předpověď počasí,  výsledky sportovních utkání a ohlásil anketu o jméno lasičky v pražské ZOO. V tu chvíli nám došlo, že náš časoprostor opět narušil záludný profesor Y. 

Profesor Y však nebyl tak důkladný, jak jsme si mysleli, a omylem nám zanechal plánek rádia... A tak jsme z poztrácených součástek znovu sestrojili rádio. Avšak dostali jsme hlad. 

Naštěstí se v okolí otevřela zbrusu nová pobočka oblíbené burgrárny Edason Burger. Výběr sortimentu byl široký  a tak nebylo nespokojeného či hladového zákazníka. Zítra nás čeká velká událost - sportovní den. Už se moc těšíme!

22.7.2022

Den Sedmý: Sportovní den

Tentokrát nám připravil profesor Y opravdovou výzvu. Ukradl nám totiž vynález gauče. Naplnění energií jsme proto vyrazili na sportovní den, jelikož odpočívat bez gauče prostě nezvládneme. 

Jednotlivé instituce navzájem soupeřili v různých disciplínách. Největší pozornost si získaly turnaje v ringu a přehazované. Ale to nebylo vše, dále se soutěžilo v páce, ping pongu, palcovém judu a dalších různých sportech. K obědu jsme si dali řízky a mohli jsme soutěžit dál.

Sportovali jsme tak důkladně, že po návratu do táborového campusu jsme všichni, včetně vedoucích institucí, odpadli únavou. Odpočívat snad dokážeme i bez gauče, řekli jsme si, a zalezli jsme do stanů. V táboře nastalo hromové ticho...

23.7.2022

Den Osmý: Oheň

Pro tentokrát musel profesor Y zabloudit do opravdu vzdálené minulosti, ukradl nám totiž "vynález" ohně. Ráno při rozcvičce jsme ho zahlédli, jak vynález ohně ukradl a utekl s ním. Jsme mu v patách!

V první hře jsme sbírali přísady na výrobu sirek: síra, fosfor, dřevo, chlorečnan draselný a další. V následující hře jsme pak posbírali uhlíky ohně, které za sebou profesor Y zanechal, a jednotlivé instituce měly za úkol si oheň mezi sebou "krást" a získat ho co nejvíce pro sebe. 

Oheň jsme získali zpět a tak jsme si mohli večer udělat pořádný táborák, přestože počasí nebylo nejpříjemnější. Zároveň proběhlo slavnostní vyhlášení ze sportovního dne, kde jsme předali spoustu odměn a diplomů. Pak jsme ještě zazpívali za doprovodu kytary hlavního vedoucího několik táborových písní a byl čas spát.

24.7.2022

Den Devátý: Parní stroj

Dnes nám byl odcizen parní stroj. V první hře jsme obchodovali s různými součástkami, které budeme potřebovat no znovu sestrojení parního stroje. Šlo o hru "přístavy" která je dlouhodobě brána mezi dětmi jako nejlepší táborová hra a opět naplnila svá očekávání. Po vydatném obědě jsme pokračovali se sběrem součástek a konečně jsme byli schopní parní stroj sestrojit. 

Večer pak týmy sestrojovaly už složitější stroje a dostali jsme se také k automobilu. Každý tým měl za úkol z přírodních materiálů sestrojit "vozidlo" a později proběhl závod, ve kterém jsme vozidla otestovali. Bylo to luxusní! Šli jsme spát brzy, abychom byli vyspalí na zítřejší puťák pro starší a výlet do Letohradu pro mladší. Dobrou noc! 

25.7.2022

Den Desátý: Puťák 

V brzkých hodinách vyrazili nejstarší a nejzkušenější z nás na puťák na tvrz Bouda. Mladší skupinka pak vyrazila na koupaliště do Letohradu. Úkolem pro dnešek bylo znovuobnovení telekomunikace, pravděpodobně v tom má opět prsty náš dobrý známý, profesor Y. 

Koupaliště v Letohradu jsme si náramně užili a puťáci mezitím měli možnost zchladit se na koupališti v Jablonném. Pak vyrazili do prudkého kopce směr dělostřelecká tvrz Bouda. Hned vedle je krásný přístřešek s ohništěm ve kterém se na noc uvelebili. Děcka mezitím dorazily zpátky do tábora, kde jsme si udělali menší táborák a zapěli táborové písně na přání.

Kontakty

Email:
Vedoucí BORu:
Magdaléna Jakešová
739 845 008
magdalena.jakesova@gmail.com
Číslo účtu:
1024347345/5500
IČ:
45248966

Klubovna

121.PS BOR
Jižní IV. / 10
Praha 4
141 00
mapa

Tábor

LT 121. PS BOR
Líšnice - Račovice
okres Ústí nad Orlicí
561 84